BugünGüncel
Çin'le ABD arasındaki petrol ticareti tamamen durduruldu | Bugün Güncel | Günün En Hızlı Son Dakika Haberi
SON DAKİKA

Çin’le ABD arasındaki petrol ticareti tamamen durduruldu

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında ticaret gerilimi sürüyor. ABD’nin ikinci en büyük petrol müşterisi olan Çin ABD’yle ham petrol ticaretini tamamen durdurdu.

Bu haber 05 Ekim 2018 - 12:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Reuters’in haberine göre uluslararası taşımacılık hizmetleri veren Hong Kong merkezli China Merchants Energy Shipping (CMES) Başkanı Xie Chunlin, iki ülke arasındaki ticaret savaşı ortamında ABD’den Çin’e petrol sevkiyatlarının tamamen durdurulduğunu söyledi.


Hong Kong’da düzenlenen denizcilik zirvesine katılan Chunlin, “Biz ABD’den Çin’e petrol sevkiyatını yapan başlıca taşımacılardan biriyiz. Ticaret çatışmasından önce bu iyi bir işti, fakat şu anda tamamen durdurulmuş durumda” diye konuştu.


CMES başkanının sözleri, gemi takip uygulaması Refinitiv Eikon’un verileriyle de doğrulanıyor.


Washington’un Pekin’e petrol sevkiyatlarının başlangıcı 2 yıl geriye dayanıyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresinin verilerine göre Amerikan petrolünün Çin’e geçen yılki ihracatı, ABD petrolünü ithal eden ülkelerin arasında 3’üncü olan İngiltere ve 4’üncü olan Hollanda’ya yapılan toplam petrol sevkiyatını aştı. Kanada’dan sonra listede 2’nci sıraya yerleşen Çin’e, ABD’nin toplam ihracatının yüzde 20’si düşüyordu. Diğer yandan ABD petrolünün Çin’e yapılan petrol sevkiyatları, Pekin için toplam petrol ithalatının yüzde 3’ünü oluşturuyor.


ABD ile Çin arasında “ticaret savaşının” başlangıcı olarak görülen gelişmeler, Trump yönetiminin 23 Mart’ta ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başladı.Bu haber TrtHaber.com internet sitesinden, BugunGuncel.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@bugunguncel.com adresimize gönderebilirsiniz.