İİT, Netanyahu’nun “ilhak” açıklamasını görüşmek üzere olağanüstü toplanacak

İİT‘den yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu’nun Batı Şeria’da yer alan Ürdün Vadisi’nin “ilhak edileceği” yönündeki ifadelerine tepki gösterilerek, bu girişimin Filistin halkının haklarına yeniden ve tehlikeli bir saldırı niteliğinde olduğu kaydedildi.

Netanyahu’nun “ilhak” vaadini görüşmek üzere 15 Eylül Pazar günü olağanüstü toplanılacağı belirtilen açıklamada, öncesinde üst düzey yetkililerin katılımıyla hazırlık toplantısı yapılacağı aktarıldı.

Açıklamada sözlerine yer verilen İİT Genel Sekreteri Yusuf el-Useymin de “Toplantıda, bu düşmanca tutuma karşı acil siyasi ve hukuki hamleler görüşülecek.” ifadelerini kullandı.

Useymin, Netanyahu’nun hukuksuz açıklamalarının yansımalarından İsrail hükümetinin sorumlu olduğunu vurguladı.

Netanyahu, dün düzenlediği basın toplantısında, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin “İsrail’e ilhakı” için ABD Başkanı Donald Trump’ın hazırladığı ve “Yüzyılın Anlaşması” olarak nitelendirilen planın “eşi görülmemiş bir fırsat” olduğunu iddia etmişti.

İsrail Başbakanı Netanyahu ayrıca, yeniden seçilmesi halinde “kısa süre içerisinde” Batı Şeria’da yer alan Ürdün Vadisi’ni ABD yönetimiyle koordineli şekilde “İsrail’e ilhak edeceğini” söylemişti.

Bu haber Hurriyet.com internet sitesinden, BugunGuncel.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@bugunguncel.com adresimize gönderebilirsiniz.

Kategoriler DÜNYA
Previous

John Bolton’ın görevden alınmasında “İran” iddiası

THY, Ağustos ayında yüzde 84,8 doluluk oranını yakaladı

Next

Yorum yapın