a

Karantinadan bir yıl sonra Vuhan: Hayat normale döndü

Dünyada ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği Çin'in Vuhan kentinin karantinaya alınışının üzerinden tam bir yıl geçti.

Dünyada ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği Çin’in Vuhan kentinin karantinaya alınışının üzerinden tam bir yıl geçti.

11 milyon nüfuslu, endüstri ve ulaşım merkezi konumundaki kentte virüs, 76 gün boyunca hayatı felç etmişti.

KORONAVİRÜSÜN İZLERİ NEREDEYSE SİLİNDİ

Karantinanın kaldırıldığı 8 Nisan itibarıyla hızlı bir normalleşmenin yaşandığı Vuhan’da bir yıl sonra karantinanın izleri neredeyse tamamen silinmiş durumda. Kentte, ulaşım araçlarının, parkların ve barların dolu olduğu gözleniyor.

Dünyanın geri kalanına da hızla yayılan bu virüse bağlı nedenlerle şimdiye kadar dünya çapında yaklaşık 2 milyon kişi hayatını kaybetti. Birçok ülke virüsün mutasyona uğramış haliyle mücadeleye devam ederken, aşılama programlarında da aşı üretim kapasitesinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle gecikmeler yaşanıyor.

YASAKLAR, KISITLAMALAR VE KİTLESEL TESTLER…

Çin sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaları, zorla karantina, kitlesel testler ve seyahat kısıtlamaları gibi sıkı tedbirlerle koronavirüs ile mücadele ederek, yaz aylarından bu yana salgını büyük ölçüde kontrol altına almayı başardı.

Ülkede güncel verilere göre tespit edilen yeni vaka sayısı 206 olarak açıklandı. Salgının başından bu yana görülen toplam vaka sayısı ise 88 bin 900’ü aştı. Çin’deki koronavirüs kaynaklı vefatların çoğu Hubey eyaletinde yer alan Vuhan’da kaydedildi. Çin’de bugüne kadar 4 bin 635 kişi virüs kaynaklı nedenlerle hayatını kaybetti.

ÇİN DEVLETİ, VATANDAŞLARINI BİR KEZ DAHA UYARIYOR

Çin takvimine göre önümüzdeki ay yeni yılı kutlamaya hazırlanan ülkede yetkililer, vaka sayısında olası bir artışın önüne geçmek için vatandaşlara seyahat etmekten ve toplanmaktan mümkün olduğunca kaçınmalarını tavsiye ediyor.

Çoğu uzaktan eğitime geçmiş olan okulların bir hafta erken tatile girmesi kararı alınırken, birçok bölgede kapalı mekanlarda ve ulaşım araçlarında maske takma zorunluluğu da devam ediyor. Vaka takibi için akıllı telefon uygulamaları yaygın biçimde kullanılıyor.

Kaynak: Ensonhaber

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İsrailli bakandan tepki çeken açıklama: Aşıyı biz yapacaksak Filistinliler yunus mu bakacak?