BugünGüncel
Geleneksel Türk sanatları Meslek Lisesi kuruluyor | Bugün Güncel | Günün En Hızlı Son Dakika Haberi
SON DAKİKA

Geleneksel Türk sanatları Meslek Lisesi kuruluyor

Millî Eğitim ile Kültür ve Turizm bakanlıkları arasında gerçekleştirilecek işbirliği protokolüyle meslek liselerinin turizm programları yeniden yapılandırılacak, geleneksel Türk sanatları meslek lisesi kurulacak. Ayrıca tüm ortaöğretim kurumlarında ‘müze eğitimi’ seçmeli ders olarak okutulacak.

Bu haber 25 Eylül 2018 - 17:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla mesleki ve teknik eğitimi geliştirme yönünde üç önemli protokol imzalanacak. Bu kapsamda, meslek liselerinin turizm programları sektörün taleplerine göre yeniden yapılandırılacak. Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi kurulacak. Programa yeni alınan Müze Eğitimi dersi tüm ortaöğretim kurumlarında seçmeli olarak okutulacak.

EĞİTİMLER YAPILANDIRILIYOR
İmzalanan protokol kapsamında turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla belirlenen meslek liselerinin eğitimleri yeniden yapılandırılacak.

İNGİLİZCE VE RUSÇA HAZIRLIK SINIFI
Turizm meslek liselerinin öğretim programına İngilizce ve Rusça yabancı dil hazırlık sınıfı eklenecek. Ayrıca, Almanca, Arapça, Çince ve Fransızca, yabancı dil eğitimi kapsamında seçmeli ders olarak okutulacak. Okulların öğretim programları sektörün ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda revize edilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, öğrencilerin işletmelerde beceri eğitimi ve staj uygulamalarının gerçek hizmet ve üretim ortamında yapılmasını, öğrencilere burs verilmesini ve mezunların istihdamını sağlayacak.

YENİ MESLEK LİSESİ KURULUYOR
Geleneksel Türk sanatlarına yönelik bir meslek lisesi kurulacak. Bu liseyle son yıllarda hat, ebru, minyatür, çini, tezhip, kalem işi, cilt, ahşap oymacılık, katı, dokumacılık gibi alanlarda yapılan çalışmalar göz önüne alındığında ortaöğretim seviyesinde böyle bir eğitim verilmemesinin bu sanatların gelecek nesillere aktarılmasında katkı sağlanması amaçlanıyor.

class=’cf’>

İLKİ İSTANBUL’DA 
İmzalanan ‘Geleneksel Türk Sanatlarını Gelecek Nesillere Aktarma ve Yaşatma İş Birliği Protokolü’ kapsamında ilk kez bu alanda eğitim verecek Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi kurulacak. İlki İstanbul’da açılacak lisenin öğretim programı ve ders içerikleri alan uzmanları, sanatçılar ve iki bakanlığın uzmanları tarafından önümüzdeki günlerde belirlenecek. Öğrencilerin staj ve beceri eğitimleri bu alanda kurulmuş atölyelerde ve gerçek üretim ortamlarında yapılması sağlanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesinde de okul eğitici ve yöneticilerinin hizmet içi ve işbaşı eğitimleri gerçekleştirilmesine destek verecek, öğrencilere burs verilmesini sağlayacak ve mezunların kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamına yönelik mevzuat çalışmalarını gerçekleştirecek.

ORTAÖĞRETİME MÜZE EĞİTİMİ
Protokol kapsamında tüm ortaöğretim kurumlarına ‘Müze Eğitimi’ seçmeli ders olarak okutulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı dersin uygulamalarının yapılacağı müze ve ören yerlerinde müze dersi uygulamalarının niteliğini artıracak şekilde uzman, materyal ve rehberlik desteği sağlayacak. Öğretmenlerin müze ve ören yerlerine ücretsiz girişlerini sağlayacak.Bu haber Hurriyet.com.tr internet sitesinden, BugunGuncel.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@bugunguncel.com adresimize gönderebilirsiniz.