Bugün Güncel

8.5 milyarlık demir İpek Yolu

İstanbul trafiğini azaltacak Gebze-Halkalı banliyö hattı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. 8.5 milyar liraya mal olan demiryolu, kent içi ulaşımı sağlarken, şehirlerarası yolcu ve yük taşımacılığı alanında da hizmet verecek. Açılışta konuşan Erdoğan, “Londra’dan Pekin’e kadar uzanacak demir ipek yolunun İstanbul etabını burası oluşturuyor. Yani Londra’dan çıkan, gelip buradan Pekin’e gidecek” dedi.

13 Mart 2019 - 8:58

İSTANBULLULARIN heyecanla beklediği Gebze-Halkalı banliyö hattı açıldı. 8.5 milyar liraya (1.4 milyar Euro) mal olan proje günde 1.7 milyon yolcuya hizmet verecek. Gebze’den trene binen 115 dakikada Halkalı’ya kadar aktarmasız bir şekilde yolculuk yapabilecek. Gebze-Halkalı demir yolunda 2 hat üzerinden Marmaray’la kent içi banliyö işletmesi sağlanırken, üçüncü hat üzerinden ise şehirlerarası yolcu ve yük trenleriyle yüksek hızlı tren işletmesi yapılacak. Gebze-Halkalı banliyö tren hattının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu hat, Londra’dan Pekin’e uzanacak demir ipek yolunun İstanbul etabını oluşturuyor. Londra’dan çıkan, gelip buradan Pekin’e gidecek. Pekin’den gelen Londra’ya. Bakın nasıl bir istasyon haline geldi burası. Hatla, yüksek hızlı tren Pendik’i son durak olarak kullanmayacak. Halkalı’ya kadar devam edecek. Marmaray çok önemli” diye konuştu.

Erdoğan, Gebze-Halkalı banliyö hattında, 185 dakikada kat edilebilen mesafenin şimdi 115 dakikaya indiğini ve İstanbulluların 1 saat 10 dakika kazandığını kaydetti. 

Erdoğan şöyle konuştu: “Hat, saatte tek yönde 75 bin, günde ise 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak. Normalde ancak 100 bin araçla taşınabilecek yolcuyu, bu banliyö tren hattımız tek başına ulaştıracak. İstanbul’un tam 10 ilçesi, bu hattı doğrudan kullanma imkanına sahip olacak. Marmaray ile birlikte 43 istasyondan oluşan bu hat, diğer metro, tramvay ve deniz hatlarımızla olan entegrasyonuyla da İstanbul trafiğinde rahatlamaya yol açacaktır. Hem E-5’in, hem köprülerin hem de tarihi yarım adanın yükünde ciddi bir azalma bekliyoruz. Bu hatta çalışacak 440 vagondan 300’ünün, ülkemizde üretilmiş olmasıyla da iftihar ediyoruz.”