Bugün Güncel

Hüseyin Aydın: Son 3 ayda Türk ekonomisinde olumlu gelişmeleri gördük

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, “Bugün, Allah’a hamdolsun son 1-1,5 aydır fevkalade bir bolluğa, rahat bir likiditeye sahibiz. Türk bankacılık sisteminde öz kaynağımızda, likitte problemlerimiz vardı ama dengelenme ve disiplinle, yeni ekonomi programıyla şu anda likitte de ciddi bir artışa sahibiz” dedi.

23 Şubat 2019 - 19:24

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Balkantürksiad’ın düzenlediği sinerji toplantılarına katıldı. Eylül ayında yeni ekonomi programı açıklandığını belirten Aydın, Eylül ayından sonra 3 ayda Türkiye’de kurda, devletin borçlanmasında, uluslararası arenada, rezervlerde son derece olumlu gelişmeler gördüklerini ifade etti. “Bu kadar hızlı tepki veren başka bir ekonomi yok, bizde var” diyen Hüseyin Aydın şöyle konuştu:

“Dolayısıyla iş adamlarımız, girişimcilerimiz de deneyimli. Bugün artık düne nispetle çok net önümüzü görüyoruz. Beklentilerde son derece olumlu iyileşmeler görüyoruz. Bütün bunlar bizim güçlü ve sağlıklı kalmamıza vesile oluyor. Bütün bunlar yapılacak iş olunca, bunu destekleyecek bankacılık sistemi de sağlıyor. Bugün, Allah’a hamdolsun son 1-1,5 aydır fevkalade bir bolluğa, rahat  bir likiditeye sahibiz. Türk bankacılık sisteminde öz kaynağımızda, likitte  problemlerimiz vardı ama dengelenme ve disiplinle, yeni ekonomi programıyla şu  anda likitte de ciddi bir artışa sahibiz. Türkiye’ye tekrar sermaye akımı  başlamıştır. Alınan önlemlerle devletin edimlerini yerine getirmesi, daha az  borçlanıyor olması, Türk bankacılık sistemini rahatlatmıştır. Likiditemiz olunca  üstüne oturacak halimiz yok. Onu bireylere ve firmalara kullandırmamız gerekiyor.  Bu, hemen kredilerde bir toparlanmaya vesile oldu. Artık kredilerdeki negatif  gidişat bitmiştir. Son 10 gündür krediler, pozitif gidiyor. Hem de temel altyapı  yatırımlarda geriye dönük yatırımlar olduğu halde.”

‘ÜLKENİN KAYNAKLARINI ÇAR-ÇUR FALAN ETMEDİK’

Futbol kulüpleri ile ilgili konuşan Aydın, “Biz zaten spor kulüpleri ile çalışıyoruz. Spor kulübü ile çalışan bir sürü banka var. Ne kadar destek vermişsek, hepsini piyasa koşullarında vermişiz. Spor bir ekonomidir. Yayıncı kuruluşun Türkiye’deki yayına verdiği rakam 500 milyon dolardır. Futbol ekonomisidir. Biz bu endüstrinin ayakta kalmasını, rekabetin ve bu değerin sürmesini istiyoruz. 3 büyük kulübün yıllık ortalama geliri 600 milyon TL civarındadır. Şampiyon olacak bir takımı 250 milyon TL’ye kurabilirsiniz. Nakit akışlarında bozukluk var, teminatta sıkıntı yok. Biz nakit akışkanlıklarını düzenlemek istiyoruz. Sadece biz değil, UEFA, TFF, kreditör olarak biz de istiyoruz, müşterimiz de istiyor. Kimseyle yüzde 8 ile bir kredi yapılandırması, ülkenin kaynaklarını çar çur falan etmedik. Bir ticaret yapıyoruz. Bunları verirken de son derece uygun koşullar ile veriyoruz” ifadelerini kullandı.