BugünGüncel
Kağıt fiyatı yüzde 70 artınca farklı alternatifler gündeme geldi | Bugün Güncel | Günün En Hızlı Son Dakika Haberi
SON DAKİKA

Kağıt fiyatı yüzde 70 artınca farklı alternatifler gündeme geldi

Oluklu mukavva sektöründe faaliyet gösteren Olmuksan International Paper Genel Müdürü Ergun Hepvar, kağıt fiyatlarında sene başından bu yana yüzde 70 artış yaşandığını; bu durumun çeşitli sektörlerde plastik, metal gibi alternatif paketleme malzemelerine yönelme seçeneğini gündeme getirdiğini söyledi

Bu haber 24 Eylül 2018 - 17:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Olmuksan IP’nin 50. yılı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Hepvar, “Sene başından bu yana geri dönüşümlü kağıt maliyetleri yaklaşık yüzde 70 arttı. İthal kağıda baktığımızdada dünya pazarlarında kraftta dolar bazlı bir artış vardı, 60-70 dolar artış oldu. Buna bir de bizim devalüasyon etkimiz eklendi.

Orada da yüzde 70’i aşan bir maliyet artışı oldu” dedi ve ekledi: “Bizim şu ana kadar gördüğümüz önemli bir talep daralması yok… Ancak alternatif paketleme malzemelerine dönüş konusunda bazı müşterilerde sorgulamalar başladı. Bir kısmı metal, tahta gibi malzemeleri düşünüyorlar, bir kısmı da plastik gibi alternatiflere bakmaya başladılar.”

Hepvar’ın verdiği bilgiye göre, oluklu mukavvacıların üretim yaptığı sektörler arasında otomotiv yan sanayi, gıda, yaş meyve sebze, kimya ve ağır sanayi gibi geniş bir portföy bulunuyor. Oluklu mukavva sektöründe maliyetin yüzde 70-80’ini kağıdın oluşturduğunu, bu nedenle maliyet artışlarının ürün fiyatlarına yansıtılmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Hepvar; bunun da tedarik sağladıkları sektörler için de maliyet artışı anlamına geldiğini söyledi.

Sektörde oluklu mukavva ve kutu üreten 90’ın üzerinde şirket bulunduğunu belirten Hepvar, “Artan kağıt maliyetleri özellikle küçük oyuncular üzerinde işletme sermayesi olarak ciddi yük bindiriyor. Birkaç tane yerin üretimi durdurduğu haberi geldi. Bu, dövizdeki yükseliş öncesinde, kağıt maliyetlerinin artması nedeniyle oldu” diye konuştu.

Hepvar’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye oluklu mukavva pazarı 2.2 milyon ton ile Avrupa’nın 5. büyük pazarı konumunda. Sektör büyümesinin geçen yıl yüzde 10 civarında gerçekleştiğinii belirten Hepvar, bu yılın ilk yarısında yüzde 5.2 olarak gerçekleşen büyüme oranının son çeyrekte biraz daha düşebileceğini; ancak ihracat desteğinin sürmesi durumunda bunun toparlanabileceğini söyledi.

Hepvar, “Sanayi tarafında bazı yerlerde soru işaretleri başladı. Bu, sanayinin büyümesi ile alakalı olacak. Şu ana kadar birden bire durma, frenleme görmedik. Ama bir tedirginlik yok mu? Var. Önümüzdeki birkaç ay içinde daha net anlayıp göreceğimizi tahmin ediyorum” diye konuştu. Hepvar, şirket olarak ortalama 110-120 gün vade ile çalıştıklarını ancak sektörde 270 gün vade ile çalışan firmalar bulunduğunu belirterek, “Şu anda fonlama maliyetleri çok yükselmeye başladı. Fonlama maliyetlerinin yükseldiği dönemde vadeler bizim için önemli. Şu anda müşterilerimizle de vadeleri biraz daha kısaltmak için konuşuyoruz” dedi.Bu haber Haberturk.com internet sitesinden, BugunGuncel.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@bugunguncel.com adresimize gönderebilirsiniz.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN