BugünGüncel
Rahip Brunson davasında karar nedir? Rahip Brunson serbest mi kalacak? | Bugün Güncel | Günün En Hızlı Son Dakika Haberi
SON DAKİKA

Rahip Brunson davasında karar nedir? Rahip Brunson serbest mi kalacak?

Ülkemizde yaklaşık iki yıldı tutuklu olan Andrew Craig Brunson’un alacağı ceza yargı tarafından açıklanacak. Peki, ABD ile Türkiye arasında yaşanan krize sebebiyet veren Rahip Brunson davasında karar ne çıktı? İzmir’de yer alan Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi’nin ABD’li Pastörü Rahip Brunson serbest mi kalacak?

Bu haber 12 Ekim 2018 - 13:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mahkemede 12 Ekim 2018 Cuma, yani bugün itibariyle dördüncü defa duruşmaya çıkacak Rahip Andrew Craig Brunson’a hangi cezanın verileceği kesinliğe kavuşacak. Yargının açıklayacağı ceza kamuoyunda ses getirirken, İzmir’de yer alan Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi’nin ABD’li Pastörü Rahip Brunson’un serbest kalacağı yönünde iddialar da basında öne sürülmeye başladı. Hain terör örgütü FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casuslukta bulunduğu gerekçesiyle tutuklu olan suçlunun davasında alınacak karar dört gözle bekleniyor. Uzun bir süredir gündemin konuşulan ve yakından takip edilen isimlerinden Rahip Brunson davasında karar ne çıktı? ABD ve Türkiye arasında meydana gelen büyük krizin ve karşılıklı ekonomik yaptırımların kaynağı olan Rahip Brunson serbest mi kalacak?

RAHİP BRUNSON BUGÜN HAKİM KARŞISINA DURUŞMAYA ÇIKACAK!

 

 

Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin gerilip karşılıklı ekonomik yaptırımların uygulanmasında kaynağı olarak gösterilen, polis ekipleri tarafından İzmir’de tutuklanan Rahip Andrew Brunson, bugün itibariyle dördüncü defa hakim karşısına duruşmaya çıkacak. Sabah saat 05:30 civarında ev hapsine tutulduğu İzmir’deki dairesinden polis araçlarıyla ve yoğun güvenlik önemleriyle birlikte alınarak, saat 6:45 sularında da işlediği suçun davasının görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne götürüldü. İzmir 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen rahip Andrew Craig Brunspn davasında duruşmaya ara verildiğinin bilgisine ulaşıldı. Hem ulusal hem de uluslararası pek çok sayıda basın mensubunun yer aldığı davada, papaz Andrew Brunson kiliseye siyaset sokmadığı yönündeki iddiayı öne sürerek, hakkında yapılan tüm suçlamaları reddettiği öğrenildi.

andrew rahip brunson

RAHİP BRUNSON DAVASINDA KARAR NE ÇIKTI? RAHİP BRUNSON SERBEST Mİ KALACAK?

FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casuslukta bulunduğu gerekçesiyle 35 yıl hapis cezası verilen, fakat tutukluluğu ev hapsine çevirilen İzmir’de yer alan Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi’nin ABD’li Pastörü Rahip Andrew Craig Brunson, yargılandığı dava duruşmasının gerçekleşmesi için polis ekipleri tarafından bugün evinden alınarak adliyeye sevk edildi.

Sağlık sorunları öne sürülerek 25 Temmuz tarihinde tutukluluğu ev hapsine dönüştürülen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’un duruşması bugün itibariyle Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda gerçekleşeceğinin bilgisine ulaşıldı. Rahip Brunson’un avukatı Avukat İsmail Cem Halavurt tarafından ise, müvekkilinin ev hapsi kararının kaldırılmasını beklediklerini cümlelerine ekledi.

andrew brunson

RAHİP BRUNSON NEDEN TUTUKLANDI? RAHİP BRUNSON’UN İŞLEDİĞİ SUÇ LİSTESİ…

Anadolu Ajansı tarafından yayımlanan iddianame doğrultusunda, Rahip Brunson’ın hain terör örgütü FETÖ üyeleriyle görüşmeler gerçekleştirdiği açıklandı.

Andrew Rahip Brunson ile ilgili hazırlanan iddianamede; kilisesinde PKK ile FETÖ terör örgütünü “övücü ve bölücü içerikli konuşmalar” yapmakla suçlanan Brunson’ın evindeki aramalarda “çok sayıda dijital materyal” ele geçirildiği belirtildi.

Yazışmalarda İçişleri Bakanlığı tarafından, “Brunson’ın 2010-2013 yılları arasında Kürt orijinli vatandaşlara yönelik ayinler düzenlediği” ve “Suriye’den gelen sığınmacılara yardım sağlama görüntüsü altında misyonerlik faaliyetleri yürüttüğünü” ileri sürdü.

 Hazırlanan iddianamede, Rahip Andrew Brunson için “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” gerekçesiyle 15 yıla kadar, “devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek”suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezasına tabi tutuldu.

andrew rahip brunsonBu haber Haber7.com internet sitesinden, BugunGuncel.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@bugunguncel.com adresimize gönderebilirsiniz.