İzmir’deki yangında saldırıya uğramıştı! Terörist dediler, kahraman çıktı

İzmir’de çıkan orman yangınında elindeki pürmüzle karşı ateş metoduyla yangını kontrol atına almaya çalışan ve çevredeki halk tarafından terörist olmakla suçlanıp darp edilen OGM Orman Yangınlarını Önleme Şube Müdürü Özkan Özbedel, İHA’ya yaşananları anlattı.

İzmir’deki yangının son durumu hakkında bilgi veren OGM Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik ise, “Türkiye’de ormanımız var ki yangınımız oluyor. İzmir’deki yangınımız Pazar günü öğlen saat 12.41 civarında başladı. 10 dakika içerisinde yangına müdahale edildi. Kulenin 1 kilometre kadar altında meydana geldi. 50 kilometrenin üzerinde bir rüzgar vardı. Dolayısıyla yangın bir anda büyüdü. Bu yangın öncesinde İzmir’de üç yangınımız vardı. Biz helikopterleri o yangından bu noktaya topladık. Enerjimiz parçalanmıştı ancak toparlandık. Yangın başlamadan öncede Milas’ta, Bodrum’da yangın başladı. Dolayısıyla bütün enerjilerimizi buralara yükledik 53’üncü saatte de yangını kontrol altına aldık. Şu anda sıkıntılı bir şey kalmadı ama arkadaşlarımız soğutma çalışmalarına devam ediyor. Dışarıdan gelen helikopterleri de görev yerlerine gönderdik” ifadelerini kullandı.

Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bölgede yangın söndürme konusunda uçak sayısının yetersiz olması konusunda yaptığı açıklamayı değerlendiren Çelik, “Biz geçmiş yıllarda uçakları orman yangınlarını söndürmede kullanıyorduk. İşin içinde teknik personel olarak konuşuyorum yangınlarda uçakların pek faydası olmuyor. Bunun memleketimiz için fayda yarar ilişkisi içinde olması lazım. Ülkemizin arazileri çok engebeli ve dağlık. Her tarafta orman yolumuz yok. Dolayısıyla dağlık ve engebeli yerlerde helikopterler daha başarılı oluyor. Çünkü yangına 5’inci ve 7’inci dakikalarda çık dediğimiz, kalk dediğimiz anlarda kalkabiliyorlar. Bir yangın söndürme uçağının bazen 1 saatte iki, bazen 1 buçuk saatte iki sorti yapabiliyorlar. İkinci sortiyi zamanında yapamama durumları da vardı, biz bunları iyi biliyoruz. Bizim burada doğru ve güzel olan şeyleri yapmamız gerekiyor” dedi.

“İzmir yangınında kasıt olduğunu söyleyemeyiz” –>

İzmir’de çıkan yangının kasıtlı olmadığını söyleyen Çelik, güvenlik kuvvetlerinin de konuyu araştırdığını dile getirdi. Çelik, “Yangının başladığı gün birkaç yerde daha farklı farklı yangınlar vardı. O yangın devam ederken başka yerdeki yangınları da kontrol altına almamız gerekiyordu. İzmir yangınında kasıt olduğunu söyleyemeyiz. Güvenlik kuvvetleri bunları araştırırlar ve belirli bir şey bulunursa kamuoyuna açıklanır. Yangın kontrol altına alındı ve soğutma çalışmaları sürüyor. Tahminimizce 500 hektarlık bir alanın yandığını, zarar gördüğünü düşünüyoruz” diye konuştu.

Bu haber Hurriyet.com internet sitesinden, BugunGuncel.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@bugunguncel.com adresimize gönderebilirsiniz.

Kategoriler GÜNDEM
Previous

Tekirdağ’daki FETÖ operasyonunda 1 tutuklama

MSB açıkladı… 1 terörist etkisiz hale getirildi

Next

Yorum yapın