a
  • Bugün Güncel
  • Gündem
  • TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan AYM’ye başvuran HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında açıklama

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan AYM’ye başvuran HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında açıklama

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’tan AYM'ye başvuran HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında açıklama

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Terör örgütü propagandası yapma” suçlamasıyla hakkında verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası onanan ve Anayasa Mahkemesi’ne başvuran HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında açıklamalarda bulundu. İ

Meclis Başkanı Şentop, milletvekillerine yönelik fezlekelerle ilgili konuştu. Şentop, Enis Berberoğlu kararı ile ilgili olarak, “Eğer kesin hükmü kaldırma yetkisi Anayasa Mahkemesi’nde olsa, bunu İstanbul’daki 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istemez. Demek ki Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuruda bunu kaldıramıyor. Bunu kaldırma yetkisi, mahkemelere ait. Dolayısıyla Anayasa’ya göre bireysel başvurunun sonucunu beklemek mecburiyeti yok. Daha önce uygulama bu şekilde olmuştu. Henüz daha karar gelmedi. Onunla ilgili değerlendirmeyi daha sonra yapacağı” değerlendirmesini yaptı.

Şentop ayrıca, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun durumuyla ilgili, “Yargı kararı henüz Meclis’e ulaşmadı. Gelince usulüne uygun işlem yapılacak. Fezlekeler uzun zamandır komisyonda” dedi.

ANAYASA TARTIŞMASI

Yeni Anayasa tartışmalarıyla ilgili de açıklamalar yapan Şentop, “Meclis’te bu konuda samimi bir kararlılık olursa bütün siyasi partilerimizde, Türkiye’nin yeni anayasa yapabileceğine inanıyorum. Bunun yolları, yöntemleri var. ‘Parlamenter sisteme dönülmeli’ diyen partiler var. Parlamenter sisteme dönüş ancak anayasanın değişikliğiyle mümkün olabilir. Bir hükümet sistemi değişikliği anayasa değişikliği ile olabilir. Meclis’te kararlılık olursa siyasi partilerimizin yeni anayasayı yapabileceğine inanıyorum” dedi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İstanbul Valiliği: Taksim metro girişi ve füniküler kapatılacak