BugünGüncel

Bugün Güncel

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -

YTB ile Azerbaycan ve Kazakistan arasında mutabakat zaptı

YTB ile Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi ve Kazakistan Vatandaşlar Vakfı arasında diaspora politikaları alanında ayrı ayrı iş birliği mutabakat zaptı imzalandı.

YTB ile Azerbaycan ve Kazakistan arasında mutabakat zaptı
08 Kasım 2018 - 18:54

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında (YTB) düzenlenen imza törenine, YTB Başkanı Abdullah Eren’in yanı sıra Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Başkanı Şeref Ateş ve Türkiye Burslusu uluslararası öğrenciler katıldı. 


Eren, imza töreninde yaptığı konuşmada, YTB’nin başlıca görev ve sorumlulukları arasında Türkiye’nin diaspora politikalarını oluşturmanın ve bu politikalar çerçevesinde faaliyetler yürütmenin bulunduğunu belirtti.


Türkiye’nin, kardeş toplulukları da hesaba katan diaspora anlayışına sahip olduğunu dile getiren Eren, “İkili ilişkilerde ‘kültürel benzerlik’ öğesinin çok verimli zemin oluşturduğu göz önünde bulundurularak, kardeş topluluklarla bu doğrultuda ilerleyen ilişkilerimizin, siyaset ve ekonomi gibi alanlara da pozitif tesir etmesi hedeflenmektedir.” dedi.


“Tarihi ve kültürel bağlarımız önemli potansiyel taşıyor”


Eren, kardeş topluluklar arasında Türk Konseyi üyesi ülkelerin, öncelikli planda yer alan partnerler olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:


“Türk Konseyi üyesi ülkelerle tarihi ve kültürel bağlarımız, bu ülkelerle geliştirmeye devam ettiğimiz ilişkiler için bizlere fırsatlar sunan önemli bir potansiyel taşımaktadır. Önümüzde bulunan bu potansiyeli layıkıyla kullanmak ve onu profesyonel araçlarla, karşılıklı saygı ve iş birliği temelinde geliştirmek, YTB’nin hedeflerinin esasını oluşturmaktadır.”Bu haber TrtHaber.com internet sitesinden, BugunGuncel.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@bugunguncel.com adresimize gönderebilirsiniz.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Telif hakkına sahip olduğunuz haberleri kaldırmak için iletişim adresimiz: sikayet@bugunguncel.com