BugünGüncel
Sessiz kent... | Bugün Güncel | Günün En Hızlı Son Dakika Haberi
SON DAKİKA

Sessiz kent…

Bu haber 06 Ekim 2018 - 6:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kent, tarihin hemen hemen her döneminde değişik anlamlara sahip olan dinamik bir kavramdır. Gerek literatürdegerekse yasal düzenlemelerde, her zaman ve her ülke için geçerli olabilecek bir kent tanımı yapılmadığı bilinmektedir. Günümüzde ülkeler yasal düzenlemelerde ve uygulamalarda kullanılmak üzere kendi koşullarına uygun nüfus büyüklüğü, nüfus yoğunluğu, sektörel dağılım gibi ölçüler kullanarak kendi tanımlarını yapmaktadır.

Aristo’ya göre kent, insanların daha iyi bir yaşam sürmek için toplandıkları yerler olarak tanımlanırken, insanların yaşam nedenlerini ekonomik ve güvenlik ihtiyacı kapsamında ele alan İbni Haldun ise kentlerin endüstri merkezleri olma özelliklerini öne çıkartmıştır. Gelişen zaman içerisinde; özellikle sanayi devriminin etkisiyle kent kavramının içeriği bütünüyle değiştirmiştir.

Günümüzde kentlerin hızlı değişmesi ve gelişmesine paralel olarak kentlerle ilgili yenilikçi, düşünsel, ekolojik, sürdürülebilir, rekabetçi gibi yeni kavramların ortaya çıktığı görülmektedir.

Kentler sağladıkları avantajlı yönlerini ön plana çıkartarak marka değerler oluşturmakta ve bu yönleriyle küresel ölçekte rekabete açılmaktadır. Dünyada artık ülkeler değil, şehirler rekabet ediyor. Bugün Almanya ile Fransa’nın ya da ABD ile İspanya’nın rekabetini değil, Berlin ile Barcelona’nın, Paris ile New York’un birbirleriyle rekabet içinde olduğuna şahit oluyoruz.

Türkiye’nin 2023 yılı stratejik hedeflerinde, on küresel marka oluşturmak ve ülkenin rekabet gücünü arttırarak ilk on ekonomi arasına girmek bulunmaktadır. Bu vizyonudestekleyecek en önemli araçlardan birisi de hiç şüphe yok kirekabet gücü yüksek marka şehirler oluşturulmasıdır.

Tam da bu kapsamda kentleri tüketmeden ekolojik dengeyi koruyarak kentin sahip olduğu potansiyeli gözeterek ona tüm dünyada marka değeri kazandırabilecek yeni bir kavram yüklemenin zamanı gelmiştir.

SESSİZ KENT

Kentteki tüm endüstriyel fabrikaların, toplu taşıma ve yük taşımacılığı yapan ağır tonajlı araçların, karbon salınımı ile çalışan tüm araçların elektrikli hâle dönüştürülmesi, kentteki tüm sistemlerin karbon salınımından arındırılması, endüstriyel üretimde enerji ihtiyacının yenilenebilir kaynaklardan sağlanması ve bu modele uygun üretimlerin yapılması için teşviklerin önerilmesi, ekolojik çevre ve doğal yaşam olanaklarının korunması, rahatsız edici boyuttaki yüksek seslerin engellenmesi ev tüm bunların sürdürülebilir kılınması ile bir kentin sessiz bir şehir haline dönüştürülmesi hedeflenmiştir. Metropolitan düzeyde bir çalışmayı dünya gündemine getirmek ve bu kapsamda yeni bir model önerisinde bulunmak mümkündür.

Bu kapsamda Balıkesir sessiz kent olarak önerilebilecek potansiyeliyle öne çıkmaktadır. sahip olduğu doğal kaynakları, denizi, ormanları, oksijen deposu Kaz dağları, Kzikos ve Antandros antik kentleri, milli parkları, kentsel tarihi mirası ve Kuş Cenneti gibi turizm potansiyeli ile küresel ölçekte sunabileceğimiz bir kentsel model olacaktır.

Yenilenebilir enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip Balıkesir, RES de kurulu gücün % 17 si ne sahiptir. Üretilen enerji ile kentteki elektrik ihtiyacı kaynak harcamadan karşılanabilecek düzeydedir.

Ayrıca Balıkesir, Türkiye’nin sanayi, turizm, ticari ve benzeri yönden gelişmişlik düzeyi yüksek olan kentlerin kavşak noktası olmakla birlikte Ege ve Marmara denizine açılan limanları ulusal ağa bağlanan demir yolları, hava yolları ve Marmara Kalkınma bölgesinde kara yolu ağı ile önemli bir lojistik üs haline gelmiştir.

2023 hedefleri doğrultusunda, yerli ve milli kaynaklarla Balıkesir marka şehir yolunda aday olmakla birlikte, metropolitan düzeyde sessiz şehir olmaya en yatkın kenttir.

 MEHMET GÜRBÜZ KİMDİR?

 Kent Ekonomisi, Yerel Kalkınma, Şehir ve Bölge Planlama konularında yoğunlaşan Gürbüz, 11 Eylül 2017 tarihinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak atandı. Kentin altyapı alana planı, stratejik mekânsal planlama ve kalkınma programları alanındaki yatırımları yönetti. Ulaşım ana planı ve sistemlerini yürütmek üzere Balıkesir Toplu Taşıma (BTT) AŞ Yönetim Kurulu başkalığını üstlendi.

Gürbüz, daha önceki 13 yıl boyunca İller Bankasında Genel Müdür Yardımcısı, Mekânsal Planlama Daire Başkanı, Başkan Yardımcısı ve çeşitli idari görevlerde bulundu. Bu dönemde Yerel Yönetimlerin Yatırım Programları ve Kalkınma Stratejileri, Kaynak Geliştirme ve Yönetim Stratejileri, Sürdürülebilir Kentleşme Politika ve Uygulamaları, Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Politika ve Stratejileri, Ulaşım ana Planları ile Stratejik Planlama konularında çalışmalar yaptı.

Bunun öncesinde 7 yıl boyunca Bayındırlık ve İskân Bakanlığı bünyesinde kentsel planlama, proje ve kontrollük çalışmalarında bulundu.

TSE İnşaat İhtisas Komitesi ve Ankara II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Üyeliği ile Yollar Türk Milli Komitesi Üyeliği yapan Gürbüz, çeşitli dergilerde şehircilik, ekonomi ve kalkınma temalı yayın ve çalışmalar yaptı. 9.10 ve 11. Kalkınma Planlarının hazırlık aşamalarında ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen Şehircilik Şurasında komisyon üyeliği yaptı.

Gürbüz, 2002 yılında Kayseri Erciyes Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünü bitirdi. 2012 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Şehir ve Bölge Planlama alanında yüksek lisansını tamamladı. 2014 yılında Türk Hava Kurumu Üniversitesi İşletme Bölümünden Ekonomi masterı yaptı. Halen Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Kent Ekonomisi ve Yerel Kalkınma alanında doktora çalışmalarını yürütmektedir.

Bazı gazetelerde kalkınma ve ekonomi temalı makaleler yazan Mehmet Gürbüz, İngilizce ve Arapça bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

 Bu haber SuperHaber.tv internet sitesinden, BugunGuncel.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@bugunguncel.com adresimize gönderebilirsiniz.