BugünGüncel
Türkiye Notları Dergisi yayın hayatına başlıyor... | Bugün Güncel | Günün En Hızlı Son Dakika Haberi
SON DAKİKA

Türkiye Notları Dergisi yayın hayatına başlıyor…

Türkiye Notları dergisi yayın hayatına başlıyor. İlk sayı Yuduf Akçura’ya ayrıldı…

Bu haber 07 Ekim 2018 - 6:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Notları’nın maksadı kültür, düşünce, sosyal bilimler, tarih, edebiyat eleştirisi gibi alanlarında derinlikli metinler yayımlamak ve meselelerin farklı kesimlerden kimselerin katılımıyla ele alındığı bir platform olmaktır.

Türkiye Notları, herhangi bir hizip tarafından çıkarılmadığı gibi herhangi bir klana, kliğe, siyasi oluşuma veya dini bir cemaate yakın değildir. Tam bağımsızdır. Dergide Türk kültürüne ve Türk düşüncesine katkı sağlayacak her metin yayımlanabilir.

Türkiye Notları 1. sayıda merkeze bugüne değin hep üstünkörü geçiştirilen “her devrin yabancısı” Yusuf Akçura’yı alıyor. Düşünce ve kültür bölümlerinde ise tarih, edebiyat eleştirisi, sinema ve filoloji ile alakalı yazılar yer alıyor.

Mehmet Kaan Çalen, Akçura’nın Üç Tarz-ı Siyaset’ini Modern Türk Düşüncesinin önemli akımları bağlamında ele aldı.

Can Kakışım, Üç Tarz-ı Siyaset’ten yola çıkarak bir dördüncü yolun Türkiye’deki gelişimi hakkında yazdı: “Sosyalizm Üç Tarz-ı Siyasetin Neresinde?” Türkiye Notları’nda.

David Thomas’ın, Prof. Dr. Niyazi Berkes danışmanlığında McGill Unıversty’de hazırlamış olduğu Yusuf Akçura ve Düşüncesi ile ilgili doktora tezinin bir kısmı ilk kez Türkçe’de ve Türkiye Notları’nda.

Ömer Baykal, Yusuf Akçura’nın unutulmasının sebepleri üzerine yazdı. “Unutulan Adam Yusuf Akçura’yı Hatırlamak” Türkiye Notları’nda.

Öner Buçukcu, Niyazi Berkes’in bir yazısından hareketle Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura arasındaki benzerlik ve farklılıklar üzerine yazdı.

Onur Bayrak, Hapishane Günlükleri üzerinden Yusuf Akçura’nın ümitsizlik döneminin izini sürdü. “Akçuraoğlu Yusuf Bey’in Karamsarlık Günleri” Türkiye Notları’nda.

Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, en sevdiği işlerden birini yaptı ve Türk Sineması üzerine düşündü. “Muhayyel ya da Mukadder Bir Sineması Derlemesi” Türkiye Notları’nda.

Doç Dr. Aytaç Yıldız, yakın zamanda hayatını kaybeden Ortadoğu Tarihçisi Bernard Lewis hakkında yaptıkları, yapamadıkları ve bıraktığı izler üzerinden derinlikli bir makale kaleme yazdı. “Bernard Lewis’in ardından” Türkiye Notları’nda.

Asım Öz, son dönemlerde epeyce tartışılan İslâm-Sosyalizm ilişkisini Hint Müslümanları’nın önemli temsilcilerinden ve bir dönem Sebiülreşad Dergisinde yazıları tercüme edilip yayımlanan Müşir Hüseyin Kıdwai üzerinden kaleme aldı.

Ebuzer Demirci, yaşayan önemli siyaset bilimi teorisyenlerinden John. J. Mearseheımer’ı yazdı. John J. Mearseheımer’in Anlam Dünyası ve Amerikan Hegemonyası” Türkiye Notları’nda.

Fatih Çalmaz, son dönemin popüler yazarlarından Mustafa Çiftçi’ye tatlı-sert bir mektup yazdı. “Rakıyı Şaraba Katalım Mı? Mustafa Çiftçi’ye Açık Mektup” Türkiye Notları’nda.

Ferhat Eroğlu, Türk sinemasının önemli bir yönetmeninin son filmi üzerine yazdı. “Biz Bu Hayata Nereden Tutunacağız: Ahlat Ağacı Üzerine” Türkiye Notları’nda.

Salim Nacar, kendi şiir hayatı ve yayıncılık tecrübelerinden hareketle bir klana mensup olmadan şiir kitabı çıkarmanın zorluklarını yazdı. “Şiir Ortamı Bağlamında Yayıncılığın Üç Meselesi” Türkiye Notları’nda.

Mimar Semih Akşeker, bundan sonra her sayıda kendine has düşünme biçimi ve düşünce serüveni ile uygarlık tarihi, Türk mimarisi ve kültürü üzerine yazacak. “Mimarlık ve Uygarlık Yazıları” Türkiye Notları’nda.

Zeynep Buçukcu, bundan sonra her sayıda bazı kelimelerin tarihsel ve filolojik kökenleri üzerinden inceleyecek ve Türkçe’nin izini sürecek. “İki Kelime” Türkiye Notları’nda.Bu haber SuperHaber.tv internet sitesinden, BugunGuncel.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@bugunguncel.com adresimize gönderebilirsiniz.