BugünGüncel
Minik hastalar için ilaç tabletlerini şuruba dönüştürdü | Bugün Güncel | Günün En Hızlı Son Dakika Haberi
SON DAKİKA

Minik hastalar için ilaç tabletlerini şuruba dönüştürdü

Eczacı Ece Pınar Eren, çocuklara verilen ilaç tabletlerini daha rahat kullanılması için şuruba dönüştürdü, minik hastaların tedavilerini kolaylaştırdı.

Bu haber 09 Ekim 2018 - 23:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan eczacı Ece Pınar Eren, “Çocuk Hastanesi Eczanesinde Oral İlaç Hazırlanmasında İnovatif Yaklaşımlar” ismini verdiği projeyle Sağlık Bakanlığınca Türkiye’de “Yılın Hastane Eczacısı” seçildi.


28 yaşındaki Eren, Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olduktan sonra Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmaya başladı.Çocukların bazı ilaçları rahat kullanamadığını fark etti


Eczacı Eren, yaptığı araştırmalarla Avrupa’da böyle durumdaki hastalar için tabletlerin ezildikten sonra, karboksimetil selüloz maddesiyle karıştırılıp süspansiyon şurup elde edildiğini öğrendi. Geçen yıl da eczane laboratuvarında hastane eczane sorumlusu Meltem Köse Aytekil’in destekleriyle çalışmalarına başladı.Bu haber TrtHaber.com internet sitesinden, BugunGuncel.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@bugunguncel.com adresimize gönderebilirsiniz.