BugünGüncel
Sinüzit ve polip ameliyatlarında "üç boyutlu" cerrahi ile komplikasyon riski azaltıldı | Bugün Güncel | Günün En Hızlı Son Dakika Haberi
SON DAKİKA

Sinüzit ve polip ameliyatlarında “üç boyutlu” cerrahi ile komplikasyon riski azaltıldı

Sinüzit ve polip ameliyatlarında iki boyutlu cerrahide ortaya çıkan komplikasyon riski, ilk kez bir hastada gerçekleştirilen üç boyutlu cerrahi sayesinde büyük ölçüde azaltıldı.

Bu haber 08 Ekim 2018 - 23:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önerci’nin başkanlığındaki ekip tarafından, 10 farklı ülkeden bilim insanlarının katılımıyla canlı yayında “üç boyutlu endoskopik cerrahi” operasyonu gerçekleştirildi.


Aralarında Rusya, Ukrayna, Belarus, Moldovya, İtalya, Polonya, Almanya ve Orta Asya ülkelerinden 28 bilim insanının da bulunduğu heyet, sinüzit sorunu yaşayan bir hasta üzerinde navigasyon ile üç boyutlu endoskopik sinüs cerrahisi uygulaması yaparken operasyonu canlı yayınla izleyen bilim insanları da anında soru yöneltme imkanı buldu.


“Dünyada bir ilk”


Prof. Dr. Metin Önerci, sinüzit ve polip rahatsızlığının bu alanda en sık görülen sağlık sorunları arasında olduğunu söyledi.


Önerci, polip ameliyatında da aynı teknikle normal dokunun korunarak sadece bu oluşumun alındığını anlattı.Bu haber TrtHaber.com internet sitesinden, BugunGuncel.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@bugunguncel.com adresimize gönderebilirsiniz.