a

Apple-Epic davası yüz yüze gerçekleşecek

Epic Games ve Apple arasında gerçekleştirilecek olan Fortnite davası için fiziksel olarak gerçekleştirilmesi kararı verildi. Dava 3 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

Apple ve Epic Games’i karşı karşıya getirecek olan hukuksal süreç, pandemi koşullarına rağmen fiziksel olarak mahkeme salonlarında gerçekleştirilecek. Karar, yargıç tarafından davanın büyük bir önem taşıdığı gerekçe gösterilerek verildi. Apple ve Epic arasında geçecek olan Fortnite davası tarih olaraksa 3 Mayıs‘ta gerçekleşecek.

Apple Epic davası yüz yüze gerçekleşecek kadar önemli

MacRumors’un haberine göre Epic Games ve Apple avukatlarıyla bir araya gelen Yargıç Yvonne Gonzalez, Apple’ın App Store’da yer alan uygulamaların tekelci ve rekabete aykırı bir şekilde düzenlendiği iddialarına ilişki firmaların savunmalarını dinledi. Yargıç, davanın şahsen dinlenmek için yeterince önemli olduğunu ve tanıkların fiziksel olarak mahkemede ifade vermesi gerektiğini vurguladı. Bu sayede tarafların yalan söyleme olanağının daha da düşeceğine inandığını belirtti.

3 Mayıs’ta başlayacak olan dava süreci için Zoom üzerinden görüşmeler gerçekleştirilerek denemelerin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ancak söz konusu mevcut plan sekteye uğramadan yürürlüğe girerse, tanıkların seyahat etmemek için geçerli sebepleri olmadıkça davanın gerçekleştirileceği yer olan Kuzey Karolina eyaletine gitmeleri gerekecek. Öte yandan duruşmada jüri üyelerini bulunmasına da izin verilmeyecek.

Epic Games’in Apple aleyhine açtığı dava, teknoloji devi firmanın pazarları kontrol etme, rekabeti engelleme ve yenilikçiliği bastırmaya çalıştığını kontrol sağlamaya çalıştığını iddia ediyor. Fortnite oyunundan yapılan ödemelerine kendi mağazası olan App Store’dan yüzde 30’un üzerinde kesinti uygulayan Apple, ayrı olarak mikro ödemelere de sınır koymuştu.

O zamandan beri Apple, yıllık 1 milyon doların altında kazanan geliştiriciler için mağaza ücretini yüzde 15 oranına çekti. Ancak Epic Games bu kampanyaya dahil edilmedi. Fortnite, iOS‘ta hala mevcut değil. Bir süre önce Google Play Store’dan da kaldırılan oyun artık üçüncü APK’larla oynanabiliyor. Fortnite’ın Android işletim sistemi için olan resmi APK’sına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete.net

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Volvo C40 Recharge gözler önüne serildi!