BugünGüncel

Bugün Güncel

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -

Google’ın kanser teşhisinde doğruluk oranı yüzde 99’u geçti

Google’ın yapay zeka ekibinin, makine öğrenimi ve derin öğrenme teknolojilerini birleştirerek geliştirdiği yazılım, kanser teşhisinde yüzde 99.3’lük doğruluk payına ulaştı.

Google’ın kanser teşhisinde doğruluk oranı yüzde 99’u geçti
16 Ekim 2018 - 7:48

Sağlık alanında yapay zekâ teknolojilerinin kullanımı üzerine çalışan Google’ın Yapay Zeka (Artificial Intelligence/AI) biriminin, ileri seviye meme kanserinin tespiti konusunda patoloji uzmanlarından daha yüksek bir doğruluk oranına ulaştığını açıklandı.

Google AI ekibinin ABD’de San Diego Donanma Sağlık Merkezi ile birlikte yaptığı çalışmada araştırmacılar, lenf nodu biyopsilerini otonom olarak değerlendiren kanser tespit algoritmalarını kullanarak, önemli bir başarı oranı yakaladı. Araştırmada kullanılan Google’ın derin öğrenme aracı, iki patoloji slaytı setini kullanarak tümörlerin karakteristik özelliklerinin tespitini mümkün hâle getirdi.

Bu sistemin kanserin yayılmasını çok farklı koşullarda görebildiği ifade edilen araştırma sonucuyla ilgili yapılan açıklamada, Google’ın derin öğrenme (deep learning) modelini temel alan yapay zeka algoritmasının kanserli ve kansersiz slaytlar arasındaki farkı yüzde 99.3 oranında doğru tespit edebildiğine dikkat çekildi. Açıklamada, ayrıca geliştirilen bu sistemin insan gözünden kaçabilecek küçük yayılımları bile fark edebildiğinin altı çizildi.Bu haber Haberturk.com internet sitesinden, BugunGuncel.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@bugunguncel.com adresimize gönderebilirsiniz.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Telif hakkına sahip olduğunuz haberleri kaldırmak için iletişim adresimiz: sikayet@bugunguncel.com