a

İşte TV’lerin yeni işlemcisi: MediaTek MT9638

Genellikle telefonlar için ürettiği işlemcilerle adını sıkça duyduğumuz MediaTek, televizyonlar için MT9638 adındaki yeni işlemcisini duyurdu.

MediaTek denildiğinde akıllara telefonlar için üretilen işlemciler geliyor olsa da, Tayvanlı üretici birçok farklı cihaz için işlemci üretimi gerçekleştiriyor. Bu kapsamda 4K çözünürlük sunan akıllı televizyonlar için geliştirdiği MediaTek MT9638 işlemcisini duyurdu. Tabi işlemcinin tek yeteneği 4K çözünürlük değil.

MediaTek, yeni işlemcisinin, kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak adına yapay zeka teknolojilerinin entegre edildiği APU ile üretildiğini açıkladı. İşlemcide, grafik birimi olarak düşük enerji tüketiminin sağlanması için ARM Mali-G52 tercih edildi. CPU tarafında ise ARM Cortex-A55 kullandığını belirletelim.

MediaTek MT9638 özellikleri

Akıllı televizyonlara güç verecek olan işlemci, değişken yenileme hızı desteğini de beraberinde getiriyor. MediaTek MT9638, MEMC teknolojisini de bünyesinde barındırıyor. Bu sayede hareket tahmini ve hareket telafisi gibi özellikler de kullanıcılara sunuldu. Şirket, bu yeni işlemcide HDMI 2.1 portuna yer verdi. Ek olarak, HDR 10+ görüntü işleme teknolojisi de diğer dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi.

60 Hz’de 4K çözünürlük sunan işlemci HEVC, VP9 ve AV1 kod çözme desteğiyle birlikte kullanıcı karşısına çıkacak. Buna ek olarak işlemcinin 4K çözünürlükte 60 fps ekran oynatma hızına sahip olduğunu belirtelim. Wi-Fi 6 ve USB 3 bağlantılarına olanak tanıyan MT9638, ses konusunda da önemli özelliklere sahip. Dolby Atmos ve DTS Virtual X ses teknolojileri de bu işlemciyle kullanıcılara sunulan diğer özellikler arasında.

Yapay zeka teknolojilerinin entegre edilmesiyle birlikte kullanıcılar, renk, doygunluk, parlaklık ve keskinlik gibi önemli konuların ayarlanmasında zorlanmayacak. Zira bu teknolojiler, adı geçen ayarların otomatik olarak yapılmasını sağlıyor. Ses konusunda da kullanıcılarını bir hayli etkileyecek olan işlemci, sesleri tanıma ve sanal asistan gibi özelliklere de ev sahipliği yapıyor. Ek olarak, ultra düşük güç tüketimi modunda dört mikrofona kadar izin sağlıyor.

MediaTek MT9638 hangi akıllı televizyonlara güç verecek?

Konuyla alakalı şirket, 2021 yılının ikinci çeyreğinde bu işlemciye sahip 4K akıllı televizyonları görebileceğimizi açıkladı. Ancak, hangi televizyonlarda MediaTek MT9638 işlemci kullanılacağı konusu şu anlık bilinmezliğini koruyor.

Kaynak: Shiftdelete.net

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2021’de en çok satan oyunlar: İşte ilk 10!