a

Paylaşımlı ekran kartıyla ilgili bilmeniz gereken her şey

"Paylaşımlı ekran kartı nedir?" "Paylaşımlı ekran kartı nasıl kullanılır?" "Paylaşımlı ekran kartı iyi midir?" sorularının cevabına haberimizde yer verdik.

Bilgisayar satın alırken en çok sorulan sorulardan biri olan paylaşımlı ekran kartı konusuna değineceğiz. Bu makalemizde “Paylaşımlı ekran kartı nedir?, Paylaşımlı ekran kartı nasıl kullanılır? ve Paylaşımlı ekran kartı iyi midir?” sorularına cevap vereceğiz.

Paylaşımlı ekran kartı nedir?

Bilgisayarlarda grafik işlemlerini gerçekleştiren ekran kartları, paylaşımlı ve paylaşımsız olmak üzere iki kategoriye ayrılıyor. Paylaşımsız ekran kartı olarak bilinen donanım, kendi sistem belleğine sahip.

Paylaşımsız ekran kartı ve Paylaşımlı ekran kartı.

Paylaşımlı (Onboard) ekran kartları, işlemcide yer alan ve RAM ile beslenen grafik arabirimleridir. Paylaşımsız ekran kartları, her ne kadar paylaşımsız ekran kartlarına oranla düşük performansa sahip olasalar da günümüzde CS:GO, LoL ve Dota 2 benzeri oyunları oynatabilmektedir. Ayrıca güç tüketimi konusunda avantaja sahip olan paylaşımsız ekran kartları, grafik belleği gerektirmeyen işlerde kullanıcıların beklentilerini fazlasıyla karşılamaktadır.

Paylaşımlı ekran kartı nasıl kullanılır?

Paylaşımlı ekran kartları, sistem tarafından otomatik olarak tanınmaktadır. Bu yüzden sürücüleri güncel bilgisayarlarda kullanım için herhangi bir ek işlem gerekmemektedir.

Paylaşımlı ekran kartı performans ayarı.

Performanslı kullanım senaryosu için Denetim MasasıGüç Seçenekleri menüsünde yer alan ayarlarda değişiklik yapmanızı tavsiye ederiz. Kullandığınız güç seçeneğinin sağ alt kısmında yer alan Plan Ayarlarını Değiştir sekmesine tıklayın. Ardından karşınıza çıkan menüde yer alan Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir sekmesine tıklayarak ilgili menüye girin.

Menüde, kullandığınız işlemci markasını bulduktan sonra + (artı) butonuna tıklayarak paylaşımlı ekran kartı için performans ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Paylaşımlı ekran kartı iyi midir?

RAM ile ortak kullanım nedeniyle performans düşüşüne sebep olan paylaşımlı ekran kartı modelleri, RAM ve işlemci kapasitesi ile sınırlı. Bu yüzden, yeni nesil oyun oynamak isteyen kullanıcıların beklentilerini ne yazık ki karşılayamıyor. Eski nesil işlemciye sahip kullanıcılar, paylaşımlı ekran kartı konusunda sorun yaşayabiliyor.

Paylaşımlı ekran kartları, performans konusunda beklentilerin altında kalsa da güç tüketimi anlamında kullanıcıları memnun etmeyi başarıyor. Özellikle dizüstü kullanıcıları için paylaşımlı ekran kartları daha uzun pil ömrüyle dikkat çekiyor.

Ağırlıklı olarak Office programları kullananlar için paylaşımlı ekran kartları yeterli olacaktır. Ayrıca yeni nesil ekran kartlarının bazı oyunları oynatabildiğini hatırlatmakta fayda var.

Kaynak: Shiftdelete.net

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Samsung Odyssey G9 2021 duyuruldu: Mini-LED teknolojisi