a

Sahte ‘Google Home for PC’ uygulamasına karşı dikkat

Dolandırıcılar tarafından sahte 'Google Home for PC' uygulaması geliştirildiği ve bu uygulamanın Chrome Mağaza'ya eklendiği belirlendi. Sahte uygulamayı binlerce kişi indirdi.

Sahte ‘Google Home for PCuygulaması için uyarı mesajı geldi. Bir şekilde Google Chrome Mağazası’na eklenen uygulama, kendisini Google tarafından geliştirilmiş olarak gösterdi. Ancak uygulamanın geliştirilmesi ve yayınlanmasında Google’ın herhangi bir dahli bulunmadığı belirlendi.

Uygulamanın Chrome Mağazası’nda yer almasıyla da birçok kullanıcı uygulamayı, Google’ın geliştirdiğini düşünerek tarayıcılarına kurdu. Ancak sahte olan uygulama ile kullanıcıların verileri riske girdi. Uygulamanın mağaza sayfası incelendiğinde 10 binden fazla kullanıcısı olduğu görüldü.

Sahte ‘Google Home for PC’ uygulaması, büyük risk

Halihazırda Android ve iOS için bir “Google Home” uygulaması bulunuyor. Bu uygulamayla birlikte evde bulunan akıllı cihazların yönetimi sağlanıyor. Ancak, Chrome için aynı uygulamanın geliştirilmemesi sahtekarların işine yaradı. Mobil cihazlar için geliştirilen uygulamanın logosunu birebir alan dolandırıcılar, PhotoShop ile hazırlanan görselleri ve ekran görüntülerini uygulamaya gömdü.

SahteGoogle Home for PCuygulaması yüklendiğinde kullanıcıların karşısına bir bağlantı çıktı. Bu bağlantıya da tıklandığında “AllNigeriaNewspaper” isimli baştan savma hazırlanmış bir internet sitesi kendisini gösterdi. Bu da uygulamanın bir Google uygulaması kamuflajına girdiği ve belirlenen siteye ziyaretçi kazandırma amacına sahip olduğunu gösterdi.

Söz konusu durumun açığa çıkmasından sonra eklenti, Google Chrome Mağazası’ndan kaldırıldı. Ancak sahte bir uygulamanın mağazaya yüklenebilmesi ve 10 binden fazla kişinin indirmesi dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca Google’ın kendi hizmetini bilgisayarda kullanılabilir yapmamasının da hangi durumlara sebep olabileceği görülmüş oldu.

Kaynak: Shiftdelete.net

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Paylaşımlı ekran kartıyla ilgili bilmeniz gereken her şey