a

Thunderbolt 4 destekli ilk AMD B550 anakart tanıtıldı

Yeni tanıtılan ASUS ProArt B550 özellikleri arasında Thunderbolt 4 desteği mevcut. Bu anakart, Thunderbolt 4 destekli ilk anakart olduğu gibi bu desteğe sahip ilk AMD ürünü oldu.

Thunderbolt, Intel’in geliştirdiği ve pek çok bağlantı seçeneğine izin veren bir teknoloji. Geçtiğimiz yıllarda bir çok üründe kullanılan Thunderbolt 3, yerini yavaş yavaş 4. nesle bırakıyor. Yeni tanıtılan ASUS ProArt B550 özellikleri arasında da Thunderbolt 4 desteği mevcut. Bu anakart, Thunderbolt 4 destekli ilk anakart olduğu gibi bu desteğe sahip ilk AMD ürünü oldu.

Thunderbolt teknolojisi, klasik Type-C girişlerinin daha fazla bant genişliğine sahip olmasını sağlıyor.

Thunderbolt 4 destekli ASUS ProArt B550 özellikleri

Intel’in 11. nesil Rocket Lake-S ailesi ile tanıtılması planlanan Z590 serisi anakartlar, hali hazırda Thunderbolt 4 desteğine sahip. Ancak, bu anakartlar henüz piyasaya sunulmadı. ASUS ProArt B550 modelini özel kılan detay ise Thunderbolt destekli ilk AMD ürünü olması. Üstelik bu destek, X570’in aksine orta sınıf sayılan B550 serisi ile sağlanıyor.

Asus’un geliştirdiği Creator serisi, oyuncular yerine daha çok profesyonellere odaklanıyor. Videocardz‘ın belirttiğine göre ASUS ProArt B550 özellikleri arasında en dikkat çeken detay ise iki adet Thunderbolt 4 destekli Type-C girişine sahip olması. Bu sayede, Type-C girişi üzerinden DisplayPort ile görüntü aktarmak da mümkün.

İlk olarak geçtiğimiz yıl tanıtılan Tiger Lake işlemcili dizüstü bilgisayarlarda kullanılan Thunderbolt 4, gittikçe daha fazla üründe tercih ediliyor. Ryzen 5000, 4000G ve 3000 serisi işlemcileri destekleyen anakart, yüksek hızlarda bellek desteğine sahip. Bağlantı tarafında ise 2.5 Gb ethernet desteğine yer veriliyor.

ASUS, ProArt ailesine Z590 serisi anakartını da ekleyecek. Thunderbolt 4 desteğinin AMD işlemcili dizüstü bilgisayarlara da gelmesi mümkün. Ancak, Intel teknolojisinin AMD ürünlerinde nasıl destek bulduğu hakkında henüz bir bilgi yok.

Kaynak: Shiftdelete.net

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Oppo Find X3 Pro tanıtım videosu sızdırıldı!