a

TikTok, Clubhouse’a rakip oluyor: İşte detaylar

Sosyal medya platformu TikTok, kendi çatısı altında Clubhouse benzeri yeni bir özellik geliştiriyor. TikTok'un yeni özelliği başlangıçta sadece Çin'deki kullanıcılara açılacak.

On yıllardır süregelen yazılı ve görsel sosyal medya kullanım alışkanlığımız, Clubhouse ile birlikte yepyeni bir boyut kazandı. Davetiye sistemiyle çalışan ve sohbet odalarında sesli sohbet yapmayı trend haline getiren Clubhouse sadece biz tüketicilerin değil, popüler sosyal medya devlerinin de ilgisini çekmiş durumda.

Sesli sohbet özelliği Spaces ile Clubhouse’a rakip olan Twitter’dan sonra, pazara yeni bir oyuncu katılıyor. Gizmochina’nın haberine göre TikTok ana şirketi ByteDance, Clubhouse rakibi sesli sohbet uygulamasını geliştirmek için kolları sıvadı.

TikTok, Çin’deki Clubhouse eksikliğini kapatacak 

Çin Hükûmeti, kısa bir süre önce Clubhouse uygulamasını yasakladı. Bu sebeple Çinli kullanıcılar, Clubhouse alternatifi uygulama arayışına girmeye başladı. TikTok’un geliştirdiği sesli sohbet odaları eğer tutarsa, ülkedeki Clubhouse’un ciddi bir çözüm olacak. ByteDance’in Clubhouse benzeri bir platform geliştirmek istemesinin arka planında bu sebep yatıyor.

Clubhouse’un iOS uygulaması

Edinilen bilgilere göre ByteDance, geliştirdiği sohbet odalarını kullanıcılara ayrı bir uygulama vasıtasıyla veya direkt TikTok’a entegre ederek sunmayı planlıyor. Şirketin hangi yöntemi tercih edeceği ise henüz belli değil.

İbresini direkt olarak Clubhouse severlere çeviren TikTok, uygulamasını ilk olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nde kullanıma açacak. Şirketin Clubhouse rakibi olmak için uygulamayı global pazara da çıkarması şart. Ancak TikTok’un ilk etapta uygulamayı Çin dışına çıkarmayacağı belirtiliyor.

TikTok’un yeni uygulamasının kapalı beta testleri önümüzdeki günlerde başlayacak. Özellik ile alakalı bilinen detaylar şimdilik bunlarla sınırlı. Ancak uygulama kullanıma sunulduktan sonra diğer detayları sizlere aktarıyor olacağız.

Kaynak: Shiftdelete.net

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AMD’den kripto para madenciliğine özel GPU mimarisi