BugünGüncel

Bugün Güncel

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -

Türk Konseyi Diaspora Forumu’na 2019’da YTB ev sahipliği yapacak

YTB Başkanı Abdullah Eren, Türk Konseyi Diaspora Forumu’nun uzun yıllardan sonra 2019’da YTB’nin ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Türk Konseyi Diaspora Forumu’na 2019’da YTB ev sahipliği yapacak
09 Kasım 2018 - 17:06

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren, Kazakistan Sosyal Kalkınma Bakanı Darhan Kaletayev ve Kırgızistan Göç Hizmeti Kurumu Başkanı Bolotbek İbraimzhanov, Ankara’da dün yapılan “Türk Keneşi Diaspora İşlerinden Sorumlu Bakanlar ve Kuruluş Başkanları Üçüncü Toplantısı”nı değerlendirdi.


Türk Konseyi Diaspora Forumu’nda bin katılımcı hedefleniyor


Türk Konseyi ve YTB’nin koordinasyonuyla düzenlenen toplantıda ortak strateji belgesi ve eylem planının kabul edildiğini vurgulayan Eren, şöyle devam etti:


“İlki 2013’te Azerbaycan’da yapılan (Türk Konseyi) Diaspora Forumu uzun yıllardan sonra 2019’un kasım ayında YTB’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. İlkinde 50 ülkeden 600 katılımcı vardı. Biz bu sefer bin katılımcı hedefliyoruz. Dünyanın her tarafından ABD’den, Avrupa’dan ilgili ülkelerin Türk Konseyi üyesi ülkelerin diasporaları Türkiye’ye gelecek. İş adamları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları bir araya gelecek ve deneyim paylaşımı yapacak. Birbirini tanıyacak.”


İslamofobi, ayrımcılık ve ırkçılığın kötü bir eğilim olarak yükselmeye devam ettiğine dikkati çeken Eren, bundan sadece Türk dünyasının değil, diğer diasporaların da etkilendiğini ve bu alanda iş birliği yapılması gerektiğini söyledi.


Türk dünyası ülkelerinin genç nüfusa sahip olduğuna dikkati çeken Eren, YTB’nin kültürel hareketlilik ve eğitim programlarına destek vermeye devam edeceğini belirtti.Bu haber TrtHaber.com internet sitesinden, BugunGuncel.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@bugunguncel.com adresimize gönderebilirsiniz.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Telif hakkına sahip olduğunuz haberleri kaldırmak için iletişim adresimiz: sikayet@bugunguncel.com